Tiroid Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Tiroid Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Tiroid kanseri çoğu kez tiroid bezi içinde bir ‘nodül’ (yumru, kitle) olarak ortaya çıkar. Bu tiroid nodülü yeteri kadar büyükse hasta veya yakınları tarafından fark edilebilir.

Tiroid Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Tiroid boyun bölgesinde bulunan, tiroid hormonunu üreten kelebek şeklindeki bezlerdir. Oldukça küçük olmalarına rağmen, metabolizmanın ana bezleridir. Kalp, beyin, karaciğer ve deri olmak üzere önemli organların alışmasında görev alır. Tiroid bezlerinin sağlıklı çalışması, hayati önem taşır.

Yaygın olarak görülen tiroid rahatsızlıkları, hipertiroid, hipotiroid, guatr, tiroid nodülleri ve tiroid kanseridir.

Tiroid rahatsızlıkları oldukça yoğun olarak görülmesine rağmen, birçok kişi bu hayati önem taşıyan hastalığın farkına bile varamaz.

Kimi zaman nodül, sağlık kontrolü için gidilen doktorun muayenesinde veya başka bir nedenle yapılan boyun ultrason incelemesinde saptanır.

Bazen de tiroid kanseri boyundaki lenf bezelerine sıçrar ve tiroid bezinde fark edilebilir bir büyüme olmaksızın boyunda hasta tarafından fark edilen lenf bezesi büyümeleri şeklinde ortaya çıkar. Bazı hastalarda da başka nedenle yapılan tiroid ameliyatı sonrası çıkartılan tiroidin patoloji uzmanı doktorlar tarafından incelenmesi ile kanser varlığı saptanır.

Tiroid kanseri çok büyürse yemek ve soluk borularına bası yapabilir ve yutma ve solunum güçlüğü yapabilir. Ayrıca gırtlaktaki ses tellerinin hareketini sağlayan sinirler tiroid bezinin arka kısmında seyrederken kanser tarafından sarılabilir ve bu da ses kısıklığı belirtisine yol açabilir.

Tiroid hastalığından kaynaklanan belirtiler;

Yorgun Hissediyorsanız;

Gün boyunca kendini yorgun ve bitkin hissetmek, çok az enerjiye sahip olmak, günlük aktivitelerinizi bile yapacak gücü bulamamak, tiroid hastalığının belirtilerinden biridir. Hipertiroid hastaları gün boyunca yorgun hissetmelerine rağmen, uykuya dalma konusunda da sıkıntı yaşarlar.

Kiloda Ani Değişim:

Açıklanamayan kilo artışları veya kilo kaybı, tiroidin belirtilerinden biridir. Nedenini anlayamadığınız kilo değişikliğiniz varsa, tiroidinizi kontrol ettiriniz.

Depresyon – Anksiyete

Eğer, ilaç tedavilerine cevap vermeyen depresyon, anksiyete ve panik atak varsa, altta yatan sebep, tiroid olabilir.

Adet Düzensizlikleri

Tiroid, erken ya da geciken adet kanamalarına neden olabilir. Sık adet olma, uzun süreli ve ağrılı adetler de hipotiroid ile bağlantılı olabilir. Tiroid kısırlığın da nedeni olabilir. Jinekoloğa danışmanız gerekir.

Ani Saç Dökülmeleri

Sebebi anlaşılamayan saç dökülmeleri, genellikle tiroid ile bağlantılıdır. Tiroid saç büyüme döngüsünü bozar ve normalden fazla saç dökülür. Saçların yanı sıra kaş ve diğer vücut kıllarında da dökülmeler görülebilir. Saç derisi kurur.

Aşırı Sıcak Basmaları veya Üşüme

Herhangi bir neden yokken, aniden sıcak basması veya ortam sıcak olduğu halde anormal üşüme de tiroid belirtisi olabilir. Eller ve ayaklar genellikle soğuk olur. Öte yandan aşırı terleme görülebilir.

Boyunda Rahatsızlık, Seste Değişme

Tiroid, ses kısıklıkları ve horlamaya neden olur. Boyunda bir çıkıntı görülebilir.

Bağırsak Sorunları

Eğer kabızlık, ishal ya da iltihaplı bağırsak sendromları varsa, neden tiroid olabilir. Tiroid hormonları, yiyecekleri sindirmek ve atık üretmek için oluşması gereken vücut düzenini bozabilir.

Aşırı Cilt Kuruluğu

Cildin doğal dengesi, tiroid hormonları tarafından kontrol edilir. Tiroid hormonları düşük olursa, ciltte aşırı kuruma olur. Cilt pullu, kırışık, kuru ve solgun olur. Tırnaklar kolay kırılır, egzama oluşabilir. Ciltte kaşıntılar oluşabilir.

Kas ve Eklem Ağrıları

Kas ve eklemlerde ağrı, kollarda ve bacaklarda güçsüzlük hissedilir. Nedeni bulunamayan ağrılarınız varsa tiroidlerinizi kontrol ettirin.

Bu bulguların bir ya da birkaçı varsa, tiroidlerde  sorun olma olasılığı vardır. Eğer ailede tiroid sorunu olan varsa, tiroid hastası olma riskiniz daha yüksektir.

Duyurular

Randevu İçin

0 530 5000 199


Randevu İçin

0 530 5000 199


Randevu İçin

0 530 5000 199


Randevu İçin

0 530 5000 199


Randevu İçin

0 530 5000 199


Randevu İçin

0 530 5000 199


Randevu İçin

0 530 5000 199


Randevu İçin

0 530 5000 199Hakkımızda

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

SOSYAL MEDYA:

    

Ankara Tiroit Cerrahi Merkezi

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin:
 kgokcan (@) yahoo.com
  +90 530 5000 199
  +90 312 321 0707
 Ege Plaza - İşçi Blokları Mahallesi, Mevlana Blv. No:182, KAT: 20, N0: 91 / 06530 Çankaya / Ankara
 © Design Bursa WebTasarım